Tower Bridge London Oppo Reno 8 Pro
Warto zobaczyć w Londynie

40+ Pomysłów na Zwiedzanie Londynu za Darmo

Zwiedzanie Londynu Za Darmo

Londyn to ogromne miasto, które oferuje całą masę atrakcje. Żeby zobaczyć je wszystkie potrzeba by naprawdę długiego urlopu ale także niemałego budżetu. Dlatego zebrałem dla Ciebie listę atrakcji, które możesz zobaczyć za darmo w Londynie. Niektóre dostępne są tylko sezonowo a niektóre trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Muzea i galerie:

 1. Muzeum Brytyjskie
 2. Tate Modern
 3. Galeria Narodowa
 4. Muzeum Wiktorii i Alberta
 5. Muzeum Historii Naturalnej
 6. Muzeum Nauki
 7. Biblioteka Brytyjska
 8. Narodowe Muzeum Morskie
 9. Galeria Saatchi
 10. Kolekcja Wallace’a

Parki i ogrody:

 1. Hyde Park
 2. Regents Park
 3. St. James Park
 4. Park Greenwich
 5. Hampstead Heath
 6. Ogrody Kensington
 7. Park Holland
 8. Park Richmond
 9. Park Olimpijski Królowej Elżbiety

Zabytki i pomniki:

 1. Tower Bridge (można przejść po nim za darmo)
 2. Trafalgar Square
 3. Pałac Buckingham (zmiana warty)
 4. Houses of Parliament i Big Ben (obecnie znany jako Elizabeth Tower)
 5. Plac Covent Garden
 6. Most Milenijny
 7. Centrum Southbank
 8. The Shard (można bezpłatnie odwiedzić galerię widokową)
 9. Pomnik Wielkiego Pożaru Londynu (można się wspiąć za darmo)

Targi uliczne:

 1. Camden Market
 2. Borough Market
 3. Portobello Road Market
 4. Spitalfields Market

Miejsca kulturowe i historyczne:

 1. Biblioteka Brytyjska
 2. Zmiana warty przed Pałacem Buckingham
 3. Ceremonia wręczenia kluczy w Tower of London (wymagana rezerwacja)
 4. Sąd Najwyższy
 5. Tate Britain
 6. Galerie Serpentine w Hyde Parku
 7. Kolekcja Wellcome

Występy i wydarzenia:

 1. Artyści uliczni w Covent Garden
 2. Kącik mówców w Hyde Parku
 3. Karnawał w Notting Hill (coroczne wydarzenie w sierpniu)
 4. Thames Festival (coroczne wydarzenie we wrześniu)

Bezpłatne wycieczki:

 1. Bezpłatne piesze wycieczki (oferują je różne firmy)

Zobacz także Darmowe Punkty widokowe w Londynie

Muzea i Galerie

Muzeum Brytyjskie

W British Museum znajduje się ogromna kolekcja dzieł sztuki i artefaktów z całego świata, obejmujących ponad dwa miliony lat historii, co czyni je skarbnicą dla miłośników historii. Wejście najlepiej sobie wczesniej zarezerwować i możesz to zrobić na stronie muzeum.

Tate Modern

Mieszcząca się w dawnej elektrowni Tate Modern to narodowa galeria międzynarodowej sztuki nowoczesnej z imponującą kolekcją dzieł sztuki współczesnej i ikonicznych instalacji. Wejście do muzeum jest bezpłatne i jest tam kilka pięter do zobaczenia kompletnie za darmo aczkolwiek niektóre konkretne wystawy wymagają opłaty i rezerwacji.

Galeria Narodowa

Znajdująca się na Trafalgar Square Galeria Narodowa szczyci się niezwykłą kolekcją malarstwa zachodnioeuropejskiego, w tym arcydziełami Leonarda da Vinci, Vincenta van Gogha i Claude’a Moneta.

Muzeum Wiktorii i Alberta

Muzeum Wiktorii i Alberta: jako największe na świecie muzeum sztuki dekoracyjnej i wzornictwa, Muzeum Wiktorii i Alberta prezentuje różnorodny asortyment, od mody i ceramiki po rzeźby i biżuterię. Są też tu płatne wystawy czasowe na które trzeba rezerwować bilety. Ostatnio na przykład obejrzeliśmy wystawę koreańskiego popu.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie to światowej sławy instytucja zajmująca się badaniem życia i świata przyrody. Mieszczące się w oszałamiającym wiktoriańskim budynku w South Kensington muzeum zawiera bogatą kolekcję ponad 80 milionów okazów, od szkieletów i skamieniałości dinozaurów po rzadkie kamienie szlachetne i minerały. Imponujące eksponaty, w tym kultowy szkielet Diplodoka w centralnej sali, oferują odwiedzającym fascynującą podróż przez historię Ziemi i różnorodność życia na naszej planecie. Dzięki interaktywnym pokazom i wciągającym zajęciom Muzeum Historii Naturalnej zapewnia urzekające i edukacyjne wrażenia dla odwiedzających w każdym wieku. Nowością w muzeum jest centrum Darwina.

Muzeum Nauki

Bardzo polecam się tu wybrac z dziećmi. Muzeum Nauki w Londynie to urzekająca instytucja poświęcona odkrywaniu cudów nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Znajdujące się w South Kensington muzeum posiada imponującą kolekcję ponad 300 000 obiektów, od wczesnych instrumentów naukowych po najnowocześniejsze innowacje technologiczne. Odwiedzający mogą oglądać interaktywne eksponaty, oglądać historyczne samoloty i poznawać przełomowe odkrycia naukowe, które ukształtowały nasz świat. Dzięki edukacyjnym i wciągającym ekspozycjom Muzeum Nauki oferuje stymulujące wrażenia, które wzbudzają ciekawość i celebrują niezwykłe osiągnięcia ludzkiej pomysłowości.

Galeria Saatchi

Saatchi Gallery to galeria sztuki współczesnej zlokalizowana w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Została założona przez Charlesa Saatchiego i znana jest z prezentowania innowacyjnych i prowokujących do myślenia dzieł sztuki zarówno wschodzących artystów, jak i uznanych talentów. Wystawy galerii obejmują szeroki zakres stylów i mediów artystycznych, co czyni ją ekscytującym miejscem dla entuzjastów sztuki poszukujących nowych i nowatorskich kreacji. Dzięki stale zmieniającym się wystawom i zaangażowaniu w promowanie sztuki współczesnej Saatchi Gallery pozostaje dynamiczną i wpływową siłą na światowej scenie artystycznej. Oprócz bezpłatnych wystaw są tu też świetne wystawy wymagające rezerwacji i opłaty. Jak np. ostatnia którą obejzałem pod tytułem Cywilizacja.

Parki i ogrody

Hyde Park

Hyde Park, jeden z najsłynniejszych londyńskich parków, oferuje spokojną ucieczkę dzięki dużym terenom zielonym, Serpentine Lake oraz możliwości pływania łódką i piknikowania. W centrum parku znajduje się też drzewo na którym jest całe mnóstwo popug, które można karmic z ręki.

Regents Park

Ten pięknie zaprojektowany park słynie z przepięknych ogrodów różanych, londyńskiego zoo i teatru na świeżym powietrzu, w którym latem odbywają się przedstawienia. Dobre miejsce jeżeli lubisz biegać, nie ma tyle samochodów i jest scieżka do okoła parku.

St. James Park

Przylegający do Pałacu Buckingham park St. James’s słynie z malowniczego jeziora, mieszkających tam pelikanów i wspaniałych widoków na kultowe zabytki, takie jak London Eye i Big Ben. Miałem w nim nawet swoje 40te urodziny ale to materiał na osobny wpis;)

Park Greenwich

Oferujący zapierające dech w piersiach widoki na panoramę miasta, Greenwich Park jest domem dla Królewskiego Obserwatorium, Meridian Line i Narodowego Muzeum Morskiego. Widok na Londyn jest cudowny. Jezeli szukasz więcej punktów widokowych znajdziesz je na moim blogu.

Park Richmond

Richmond Park to rozległy i malowniczy park królewski położony w południowo-zachodnim Londynie. Jest to największy z londyńskich parków królewskich i słynie z oszałamiających krajobrazów, różnorodnej przyrody i wiekowych dębów. Odwiedzający mogą spacerować, jeździć na rowerze i jeździć konno, podziwiając stada swobodnie wędrujących jeleni, które zamieszkują park. Richmond Park oferuje spokojną ucieczkę od tętniącego życiem miasta, zapewniając spokojną i naturalną oazę zarówno mieszkańcom, jak i turystom, w której można odpocząć i ponownie połączyć się z naturą.

Zabytki i pomniki

Tower Bridge

Ikoniczny symbol Londynu, Tower Bridge to obowiązkowa atrakcja. Możesz przejść przez wysokie chodniki i poznać jego fascynującą historię na wystawie Tower Bridge (płatne). Jeżeli chciałbys zobaczyć jak most się otwiera i zamyka warto wcześniej sprawdzić o której godzinie będzie to miało miejsce. A możesz to zrobic na stronie mostu.

Trafalgar Square

Tętniąca życiem przestrzeń publiczna Trafalgar Square jest miejscem licznych wydarzeń i spotkań, z Kolumną Nelsona i Galerią Narodową jako głównymi obiektami.

Pałac Buckingham

Tego miejsca chyba nie trzeba przedstawiać. Oficjalna rezydencja brytyjskiego monarchy, Pałac Buckingham, oferuje możliwość bycia świadkiem tradycyjnej ceremonii zmiany warty, kwintesencji brytyjskiego spektaklu. Jeżeli planujesz je zobaczyć dobrze pojawić się tam już godzinę wcześniej, żeby zająć dobre miejsce.

House of Parliament i Big Ben

Te zabytkowe budynki z widokiem na Tamizę są ikonicznymi symbolami dziedzictwa politycznego i architektonicznego Londynu. Ciekawostką jest, że big ben to tak naprawdę nazwa dzwonu który znajduje się w Elizabeth Tower. Więcej ciekawostek o Londynie znajdziesz tutaj.

Covent Garden

Covent Garden w Londynie oferuje kilka bezpłatnych atrakcji, w tym zabawnych artystów ulicznych na brukowanym placu, tętniący życiem Apple Market z unikalnymi rękodziełami oraz możliwość podziwiania oszałamiającej architektury Royal Opera House i Covent Garden Market Building. Na odkrytym dziedzińcu londyńskiego Muzeum Transportu znajdują się ciekawe eksponaty i zabytkowe pojazdy, a pobliski Seven Dials to urocza okolica z niezależnymi butikami i przytulnymi kawiarniami. Dzięki tętniącej życiem atmosferze i różnorodnej ofercie Covent Garden zapewnia wspaniałe wrażenia bez żadnych kosztów. No chyba, że kawa, pączki, dobre jedznie i pinta zimnego piwa;)

Southbank Centre

Southbank Centre w Londynie to tętniące życiem centrum kulturalne położone nad Tamizą. Jest to kompleks obiektów artystycznych, w tym Royal Festival Hall, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room i Hayward Gallery. W centrum odbywają się różnorodne wydarzenia, od koncertów muzyki klasycznej i przedstawień teatralnych po wystawy sztuki współczesnej i festiwale literackie. Dzięki malowniczej lokalizacji nad rzeką i bogatemu programowi przedsięwzięć artystycznych, Southbank Centre oferuje urzekające wrażenia zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Targi Uliczne

Camden Market

Camden Market to tętniące życiem centrum alternatywnej mody, wyjątkowej sztuki i rzemiosła oraz różnorodnych międzynarodowych straganów z ulicznym jedzeniem. To naprawdę inny świat w porównaniu do reszty Londynu. Możesz poczytać więcej o Camden na moim blogu.

Borough Market

Ten renomowany targ spożywczy to raj dla smakoszy, oferujący szeroki wybór świeżych produktów, rzemieślniczych smakołyków i wyśmienitych potraw ulicznych. Gwarantuje Ci, że głodny stąd nie wyjdziesz.

Portobello Road Market

Słynący z antyków i starodawnych znalezisk Portobello Road Market oferuje również eklektyczną mieszankę mody, jedzenia i tętniącej życiem atmosfery. Najwięcej stoisk jest tu w weekend ale też i cała masa turystów z całego świata.

Spitafields Market

Położony w samym sercu wschodniego Londynu Spitalfields Market słynie z niezależnej mody, dziwacznych butików i tętniącej życiem mieszanki kuchni globalnej. Otoczony z jednej strony nowoczesnymi wieżowcami a z drugiej starymi zabudowaniami wschodniego Londynu.

Miejsca kluturowe i historyczne

Biblioteka Brytyjska

Mieszcząca bogatą kolekcję rękopisów, książek i dokumentów historycznych, Biblioteka Brytyjska jest rajem zarówno dla badaczy, jak i miłośników książek. Możesz też przyjść ze swoim laptopem, żeby pracować. Warto jednak być przed otwarciem biblioteki, żeby zająć dobre miejsce.

Zmiana warty przed Pałacem Buckingham

To wielowiekowa ceremonia, uświęcona tradycją, która przyciąga tłumy, gdy strażnicy uroczyście zmieniają zmiany w Pałacu Buckingham. Dobrze jest przybyć na miejsce nawet godzinę przed żeby zająć sobie dobre miejsce do oglądania.

Ceremonia wręczenia kluczy w Tower of London (wymagana rezerwacja)

Ten starożytny rytuał polega na zamknięciu Tower of London i wymaga wcześniejszej rezerwacji, aby być świadkiem spektaklu. (2023 – niestety wymaga również opłaty w wywsokości pięć funtów a w okresie wakacyjnym bilety są wyprzedane na dwa miesiące w przód.

Sąd Najwyższy

W tym imponującym budynku o znaczeniu historycznym zwiedzający mogą obserwować postępowania sądowe i poznawać system prawny Wielkiej Brytanii.

Sąd Najwyższy jest zwykle otwarty do zwiedzania od poniedziałku do piątku, a wycieczki odbywają się w piątki. Podczas przerw w sądzie odbywają się dodatkowe wycieczki. Budynek można zwiedzać bezpłatnie. Za zwiedzanie z przewodnikiem pobierana jest opłata.

Tate Britain

Prezentując bogatą kolekcję sztuki brytyjskiej od XVI wieku do dnia dzisiejszego, Tate Britain jest skarbnicą twórczej ekspresji.

Galerie Serpentine w Hyde Parku

Te dwie galerie sztuki współczesnej oferują wystawy czasowe i są otoczone spokojnym pięknem Hyde Parku. Obie galerie są darmowe ale niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Kolekcja Welcome

Fascynujące muzeum badające związki między medycyną, życiem i sztuką poprzez prowokujące do myślenia eksponaty i kolekcje. Ostatnio jest z nią nieco kontrowersji związanych z rasizmem i szowinizmem i jedna z wystaw może być zamknięta po 15tu latach.

Występy i wydarzenia

Artyści uliczni w Covent Garden

Brukowany plac Covent Garden to centrum ulicznych artystów, od magików po muzyków, którzy zabawiają gości swoimi talentami. Nie brakuje tam też sklepów, kawiarni i restaurcaji. Jest tu co robić i spokojnie może nam to zająć nawet cały dzień.

Kącik mówców w Hyde Park

Speakers’ Corner znajduje się na północno-wschodnim krańcu Hyde Parku, najbliżej Marble Arch i Oxford Street. Symbol wolności słowa, Speaker’s Corner pozwala każdemu wyrazić swoją opinię na różne tematy, co czyni go wyjątkowym doświadczeniem kulturowym. Postacie historyczne, takie jak Karol Marks, Władimir Lenin i George Orwell, były znane z tego, że często wykorzystywały ten obszar do demonstrowania wolności słowa.

Karnawał w Notting Hill

Ten tętniący życiem karnawał, który odbywa się co roku w sierpniu, celebruje kulturę karaibską poprzez muzykę, taniec i kolorowe parady w zachodnim Londynie. Jest bardzo kolorowy i warty zobaczenia niestety co roku nie obywa się bez incydentów związanych z narkotykami czy przemocą.

Thames Festival

Coroczne wydarzenie we wrześniu, Festiwal Tamizy obejmuje szereg zajęć artystycznych, muzycznych i nadrzecznych z okazji kultowej londyńskiej rzeki. Więcej informacji o wydarzeniu możecie znależć na stronie.

Darmowe Wycieczki

Bezpatne piesze wycieczki

Różne firmy takie jak GuruWalk.com czy FreeTour.com oferują bezpłatne piesze wycieczki obejmujące różne obszary Londynu, zapewniając fascynujący wgląd w historię i kulturę miasta. Czasem opłatą jest jedynie napiwek dla oprowadzającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *