Barbican London
Warto zobaczyć w Londynie

Barbican – 10 interesujacych faktów o tym miejscu w centrum Londynu

Barbican (barbakan) – nie znajdziesz go w typowym przewodniku!

Niedawno minęły mi trzy lata jak mieszkam w Londynie i za każdym razem kiedy zaczyna mi brakować inspiracji to miasto samo podrzuca mi nowe! No bo ileż można fotografować na covent garden czy south bank?! Mimo tego, że słyszałem o Barbicanie już wcześniej to trafiłem tam jak zwykle przypadkiem na jednym z moich wieczornych spacerów. Osiedle, położone w City of London i wybudowane w latach 60tych na terenie zbombardownym podczas wojny, robi wrażenie. Sczególnie gdy po raz pierwszy odwidzasz je w nocy!

Dlaczego Barbican (barbakan)

Dlaczego Barbakan nazywa się Barbakan?
Nazwa Barbakanu pochodzi od dolnołacińskiego słowa „Barbecana”, które odnosiło się do ufortyfikowanej placówki lub bramy: zewnętrznej obrony miasta lub zamku lub dowolnej wieży znajdującej się nad bramą lub mostem, która była używana do celów obronnych. Odwiedzając to osiedle można mieć wrażenie, że to forteca z wieżami obronnymi.

Największe i najlepsze!

Barbican Centre to największe centrum sztuki scenicznej w Europie. Obejmuje salę na 1949 osób, teatr na 1166 osób (zaprojektowany wyłącznie dla Royal Shakespearean Company), Pit na 200 miejsc, 3 ekrany kinowe, bibliotekę Barbican, 3 restauracje, 7 sal koncertowych, 2 sale wystawowe i wiele innych nieformalnych miejsc występów.

Barbican w liczbach

Ostateczny koszt budowy Barbican Center w 1982 roku wyniósł 156 milionów funtów, co w dzisiejszych pieniądzach byłoby 500 milionami funtów. Jego całkowita powierzchnia wynosi 20 akrów, a całkowita powierzchnia terenu to 35 akrów. Całe osiedle Barbican zawiera ponad 130 000 metrów sześciennych betonu, co wystarczy na zbudowanie około 19 mil sześciopasmowej autostrady. Scena w Sali może pomieścić 110 muzyków w pełnej orkiestrze.

Brutalna architektura

Barbakan jest jednym z największych przykładów brutalizmu na świecie. Termin pochodzi od francuskiego słowa „brut” lub „surowy” i zasadniczo odnosi się do nagiej natury betonu brutalistycznego projektu budynku. Styl ten był niezwykle popularny od lat 50. do 70. XX wieku i był intensywnie wykorzystywany w projektach budynków należących do rządu lub na zlecenie. W Polsce dobrze nam znany do dziś;)

Cud świata!

Centrum Barbican zostało ogłoszone „jednym ze współczesnych cudów świata” przez królową Elżbietę II, kiedy otworzyła je w 1982 roku. W 2012 roku centrum sztuki obchodziło 30. rocznicę powstania. Całość inwestycji znajduje się na liście II stopnia. W związku z tym mieszkańcy i inni najemcy muszą zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi zarządzania budynkiem zarejestrowanym przez Barbican przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swojej nieruchomości, aby upewnić się, że zmiany te zostaną zatwierdzone.

Polityczne rozgrywki

Wraz z rozwojem przedmieść w XIX wieku i bombardowaniami podczas I i II wojny światowej wiele osób wyprowadziło się z City of London do tego stopnia, że ​​​​rząd rozważał zamknięcie City of London Corporation. Inwestycje takie jak Barbakan miały na celu przyciągnięcie mieszkańców z powrotem do Miasta, aby Korporacja nie przestała istnieć jako samorząd lokalny.

Historyczne wieże

Trzy wieże mieszkalne noszą nazwy Cromwell, Shakespeare i Lauderdale odpowiednio od Olivera Cromwella, Williama Shakespeare’a i hrabiego Lauderdale. Są to jedne z najwyższych wież mieszkalnych w Londynie, a każda ma 123 metry wysokości i 42 piętra. Rada hrabstwa Londynu określiła wymagania planistyczne, zgodnie z którymi każdy mieszkaniec miał mieć określoną ilość miejsca w swoim mieszkaniu, więc aby sprostać wymaganiom hrabstwa, budowniczowie szli w górę. W czasie ich budowy wieże były najwyższymi budowlami mieszkalnymi w Europie.

Żeby czuć się jak w domu potrzebny jest pub!

Jak przystało na obraz kompletnego modelu miasta (przynajmniej na brytyjską koncepcję), pierwotne plany obejmowały szereg pubów. Ostatecznie jedynym pubem w fazie rozwoju był Crowders Well, który został zamknięty i stał się Wood Street Bar & Restaurant.

Barbican nie dla samochodów

Charakterystyczne dla kompleksu jest również całkowite oddzielenie ruchu pojazdów od pieszych na całym obszarze. Osiąga się to poprzez zastosowanie „wysokich chodników” – chodników o różnej szerokości i kształcie, zwykle znajdujących się od 1 do 3 pięter nad otaczającym poziomem gruntu. Większość ruchu pieszych odbywa się na tych głównych chodnikach, podczas gdy drogi i miejsca parkingowe są zdegradowane do niższego poziomu.

Jeżeli to Cię nie przekonało to nie wiem co!

Nie dość, że ciekawa architektura to jeszcze historia. Rzekłbym, że na skalę światową. Mam nadzieję, że udało mi sie zainteresować Ciebie barbicanem. Chętnie przeczytam Twoją opinię! A może chcialbyś żebym odwiedził jakieś inne miejsce w Londynie?! Koniecznie pisz w komentarzu!

Niektóre ze zdjęć, które tu zobaczyliście są dostępne do kupienia jako wydruki w moim sklepie.

Źródło: Londontopia i wikipedia

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *