Polacy w Londynie. Londyn. Shard

Londyn. 50+ ciekawostek

Ciekawostki, fakty i liczby związane z miastem. Niektóre śmieszne, niektóre przerażające. Ta strona jest przeze mnie ciągle rozwijana i poprawiana. Jeżeli chcesz dołożyć swoje trzy groszę zapraszam do kontaktu i komentowania!

Londyn. Widok z London Eye

Ankieta!

Zanim zabierzesz się za czytanie ciekawostek, weź proszę udział w tej super turbo szybkiej ankiecie i pomóż mi sprawdzić co jest największą ikoną Londynu!

Największą ikoną Londynu wedłóg Ciebie jest:
9 votes
×

A teraz trochę ogólników:

Populacja Londynu, stolicy wielkiej brytanii, to około 8,96 miliona ludzi, co czyni go największym miastem w Wielkiej Brytanii. Drugie co do wielkości miasto Wielkiej Brytanii, Birmingham, liczy zaledwie 2,93 miliona mieszkańców. Mimo iż populacja Londynu to mniej niż jedna dziesiąta całej populacji Wielkiej Brytanii, stanowi on jedną czwartą produktu krajowego brutto (PKB) Wielkiej Brytanii w wysokości 487 miliardów funtów brytyjskich. Jest te trzecim co do wielkości miastem w Europie, zaraz po Moskwie i Instambule. Na świecie klasyfikuje się na 35 pozycji.

Londyn:

  • Powierzchnia: 1572km
  • Dzielnice: 32
  • Populacja: 8,961,989
  • Liczba kobiet / mężczyzn: 4.48 / 4.49 milionów
  • Najbardziej zaludniona dzielnica: Barnet
  • PKB: 487 miliardów GBP
  • Liczba zabójstw 2019/2020 : 145
  • Turyści : około 30 milionów rocznie
  • Całkowita długość lini metra w Londynie to ok 400km
  • Dzienne przejazdy Londyńskim metrem: 5 milionów (przed covid19)
Londyn. Muswell Hill

Polonia

W 2003 roku jeszcze przed przystąpieniem Polski do Uni Europejskiej w Wielkiej Brytani mieszkało ok 69 tyś Polaków. W 2017 to już ponad milion Polaków żyjących na wyspach. Polacy są najliczebniejszą grupą narodowóściową w UK a język Polski drugim najpopularniejszym językiem w Angli, trzecim w wielkiej brytani, zaraz po walijskim.

Szacunkowo w Londynie mieszka około 110 tyś Polaków, najwięcej w dzielnicy Ealing i Hounslow

Najmniejsze miasto w angli.

Zadziwiające ale prawdziwe. Mega miasto, które wszyscy nazywamy Londynem to tzw. Greater London. Jedynie ścisłe centrum to City of London i liczy 9123 mieszkańców.

Dzeszczowy Londyn wcale nie taki deszczowy.

Pomimo, że miasto kojarzy się nam z krainą deszczowców, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. Pada tutaj rzadziej i mniej obficie niż w takich miastach jak Rzym, Miami czy Sydney.

Culex Pipiens Molestus

To odmiana komara, która żyje wyłącznie w Londyńskim metrze. Potrafi przetrwać w totalnych ciemnościąch i nie potrzebuje wody do rozmnażania. Natura naprawdę zaskakuje.

300! Niekoniecznie spartan

W tej wielkiej metropolii mówi się w ponad 300 językach i dialektach a mieszkańcy pochodzą z prawie każdej etnicznej grupy na świecie.

Powódź piwna!

Jak cudownie to nie brzmi wcale nie było tak kolorowo. W październiku 1814 w wyniku wypadku w browarach Meaux & Company Brewery na ulice wylało się 320.000 galonów (ok 1.5mln litrów) piwa. Trzy metrowa fala alkocholu i śmieci z ulicy zabiła osiem osób tego dnia w tym pieć osób biorących udział w stypie.

więcej o tym wypadku możecie poczytać tutaj

Nadziemny czy podziemny?

Mimo że Londyńskie Metro nazywa się Underground to jedynie 45% jego lini znajduje się pod ziemią.

Centrum Londynu
Centrum Londynu

Ponad sto milionów pasażerów rocznie!

I to tylko na jednej ze stacji metra. W 2019 roku Waterloo było najbardziej zatłoczonym przystankiem zaraz po Kings Cross (95mln) i Victorii (83mln).

Autobusy też nie mają lekko

Kto musiał wsiąść do autobusu w godzinach szczytu ten wie. Ponad 6.5 miliona pasażerów dziennie co stanowi połowę wszystkich przejazdów autobusowych w UK.

Dzień Guya Fawkesa

Albo inaczej Bonfire Night to święto obchodzone w Wielkiej Brytanii z okazji udaremnienia spisku mającego na celu wysadzenie parlamentu. Ludzie w róznych zakątkach Londynu rozpalali ogniska aby uczcić prztrwanie zamachu przez Króla James’a I. Kilka misięcy poźniej dzień zamachu, 5 listopada, została uznany świetem państwowym.

Na Paddington znajdują się dwa sztuczne domy.

Nr 23 i 24 Leinster Gardens to tylko fasada ukrywająca linię metra. W pierwszej wersji chciano zostawić jedynie przerwę między budynkami ale z powodu narzekań bogatych i wpływowych mieszkańców okolicy postanowiono wybudować sztuczne domy. Niestety ostatnio są w remoncie ale na powiększeniu widać namalowane okna.

23 24 Leinster Garden fake hoses. Paddington

Autobus przeskakujący Tower Bridge

W 1952 Albert Gunter został zmuszony do wciśnięcia gazu w podłogę i przeskoczenia około 3 metrowej przerwy otweirającego się mostu. Nikomu nic się nie stało a sam kierowca został nagrodzony dniem wolnym od pracy i nagroda pieniężną w wysokości 10£ (dzisiaj jakieś 290£).

Źródło: Tower Bridge

Wielki pożar znisczył 4/5 miasta.

Pożar rozpoczął się 2 września 1666r. od piekarni i rozprzestrzeniał się po całym mieście przez cztery dni. Rozprzestrzenianiu ognia sprzyjał wiatr, opieszałość władz. Mieszkańcy obwiniali cudzoziemców za podkładanie pożarów i dochodziło do licznych linczów. Koniec końców dom nad głową straciło 70,000 z 80,000 mieszkańców a 13,600 domów zostało spalonych.

Bez ogródek

Londyńczycy mają opinię dosadnych co dotyczy zarówno nazewnictwa ulic jak cokolwiek innego. Na Farringdon znajduje się ulica Cock Lane, która niegdyś była jedyną legalną ulicą z prostytucją i domami publicznymi.

Co było pierwsze pub czy stacja metro?

Wszyscy wiemy jak brytyjczycy kochają bary i to do tego stopnia, że pięć stacji metra nosi swoją nazwę po lokalnym pubie: The Angel, Royal Oak, Elephant & Castle, Manor House i Swiss Cottage. 

Wielki Smród Londyński

I nie pisze tu o niektórchy takeaweyach;) W lecie 1858 w wyniku nagromadzenia nieczystości ścieków wpływający do Tamizy miasto ogarnął obrzydliwy smród. Skala zanieczyszczeń była tak ogromna, że w 1859r. zaczęto przebudowę systemu kanalizacji wedłóg projektu Josepha Bazalgette, co urotowało miasto od epidemii cholery i innych chorób.

W mieście żyję więcej ludzi niż w Austrii.

Z populacją zbliżjącą się 9 milionów, Londyn przegonił Austrię. Przekonał się o tym kążdy kto musiał przemieścić z jednej części miasta na drugą w godzinach szczytu.

Harrods dla narkomanów

W 1916r. Harrods sprzedawał zestaw podarunkowy zawierający morfinę, kokainę i strzykawkę.

Choinka na Trafalgar Square

Drzewko jest podarunkiem od Norwegów i co roku starannie przez nich wybierane i wysyłane do Anglii. Tradycja rozpoczęła sie w 1947r i jest podziękowaniem za pomoc w II Wojnie Światowej

Big Ben to nie Big Ben

Wierza , którą wszyscy nazywają potocznie Big Ben to tak naprawdę Elizabeth Tower. Big Ben to nazwa dzwonu, który znajduję się w środku.

London Eye miało być tylko na chwilę?!

A dokładniej na 5 lat bo na tyle dostało pozwolenie od miasta. Ta 30 minutowa przejażdzka w 4 największym kole świata stała się jednak nieodłaczną częścią tego miasta do tego stopnia, że możecie jej symbol znaleźć nawet na tapicerce w metrze (osobiście myslałem, że to tylko wzorki) Czujesz niedosyt? Więcej ciekawostek o London Eye.

London Eye

Jazda bez nawigacji satelitarnej!

Wyobrażasz sobie jazdę autem bez google maps po Londynskich ulicach? Ja nie! Za to kierowcy Czarnych Londyńskich taksówek muszą przejść specjalne szkolenie The Knowledge które może trwać 3 lata żeby zapamiętać 300 różnych dróg i zdać egzamin.

Miasto odwiedza więcej turystów niż jest w nim mieszkańców

Prawdopodobnie osoba, którą własnie mijasz nie jest wcale Londyńczykiem. Co roku 19 milionów turystów z całego świata przechadza się ulicami tej metropolii.

Mroczne tajemnice

Niektóre stacje metra, kryją swoje zatrważające sekrety. Na przykład pod stacją metra Aldgate jest zakopanych ponad tysiąc ludzkich ciał, którzy umarli podczas wielkiej plagi. Przerażające.

Nielegalne karmienie gołębi.

Od 2003r. za sprawą ówczesnego burmistrza karmienie gołębi na Traffalgar Square jest zakazane. Podobno dzięki temu dzisiaj jest znacznie czystszy i wolny od ptasich odchodów.

Jedyna ulica z ruchem prawostronnym.

Podczas gdy całe UK jeździ po lewej stronie niewielka uliczka łaczące Savoy z The Strand w Londynie jest z ruchem prawostronnym. Podobno miało to usprawnić komunikację.

Batman!

Mimo, że na Leicester square większość ludzi przychodzi sfotografować statuę Mary Poppins to prawdziwy bohater patrzy na nich z góry. Na dachu Odeona znajduję się figura Batmana w skali 1:1.

Batman. Leicester Square. Londyn

Źródło:wikipedia

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *