London Eye. Londyn
Uncategorized

London Eye. 10+ faktów których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

London Eye. Londyn

Zbudowane w 1999r. a otwarte w marcu 2000r.na południowym brzegu Tamizy i liczące 135 metrów wysokości London Eye jest niewątpliwą atrakcją tego miasta. Koło obserwacyjne bo tak podobno zostało sklasyfikowane zabierze Cię na przejażdżkę która potrwa około 30 minut i w tym czasie możesz podziwiać Londyn 360° bo cała kapsuła jest przeszklona. Byłem, widziałem i jakkolwiek sceptyczny nie byłem jest to atrakcja warta polecenia i z pewnością odwiedzę jeszcze raz. Tym razem wieczorową porą. No dobrze, ale co jest takiego specjalnego w London Eye?!

Prawie top 3!

Mimo, że przy architekturze Londynu nie wydaje się takie wielkie bo przecież The Shard ma prawie 305 metrów to jest czwartą co do wielkości tego typu atrakcją na świecie. Jest też najchętniej odwiedzoną płatną atrakcją w UK. Około 3.5 mln turystów rocznie co jest imponujące w stosunku z najczęściej odwiedzaną bezpłatną atrakcją, Muzeum Narodowym, ok 6 mln turystów.

Przejażdzki celebrytów.

Podobno organizatorzy śledzą ilość przejazdów przez celebrytów i absolutnym rekordzistą jest Kate Moss z ilością dwudziestu pięciu. Czyli mam szansę 1:140,000 że następnym razem będzie ze mną w kolejce;)

Zaprojektowany przez małżeństwo.

Pierwszy projekt został zgłoszony w 1993r. przez małżeństwo architektów Davida Marksa i Julię Barfield i niestety został odrzucony. Musiało minąć siedem lat by doczekać się swojej realizacji w wyniku konkursu na celebrowanie millenium.

32 kapsuły reprezentujące dzielnice Londynu

Każda kapsuła jest w stanie pomieścić 25 osób czyli razem 800 osób, jakieś jedenaście dwupiętrowych autobusów pełnych ludzi (no może nie w godzinach szczytu;)) Każda z kapsuł ma reprezentować jedną z 32 dzielnic Londynu.

London Eye. Widok z jednej z kapsół mniejwięcej w połowie pełnej wysokości

London Eye czy Millenium Wheel

Dwie nazwy zamiennie używane do tej samej atrakcji. Aczkolwiek Millenium Wheel nieoficjalnie i nie tak popularnie.

Miało być tylko tymczasowe

Z początku Millenium Wheel miało stanąć jedynie na 5 lat. Ale ponieważ jego popularność nie malała a samo koło wpisało się w architecture miasta do tego stopnia, że jego wzór jest nawet na obiciach siedzeń w metrze, postanowiono przedłużyć wszystkie pozwolenia.

London Eye. Millenium Wheel

Ponad 5000 ludzi zaręczyło się w kapsule

I ponad 500 ślubów odbyło się w London Eye. Jeżeli marzysz o wynajęciu i zaręczeniu się w jednej z nich to koszt około 360£ i szampan jest wliczony!

Waży ponad 1000 ton

Cała konstrukcja była składana na płasko a następnie podnoszona z kilku specjelnie przygotowanych wysypek na Tamizie. Fragment z tego przedsięwzięcia możecie zobaczyć na YouTube.

Klub nocny na kółkach, tzn na kole.

W 2013r Akademia Red Bulla zamieniła oko Londynu w kręcący się klub nocny a raczej 30 kluby;) Wydarzenie zorganizowane by uczcić brytyjską kulturę klubową z artystami takimi jak Lily Allen, Mark Ronson czy Richie Hawtin grającymi w kapsułach.

Która kapsuła ma numer 13?

Mimo, że kapsuły są trzydzieści dwie ponumerowane zostały od numeru 1 do 33. Żeby nie zapeszać nie ma kapsuły z numerem 13. Ufff 😉

Londyn. Widok z London Eye
Londyn

Zawrotna prędkość

Dla fanów parków rozrywki i mocnych wrażeń to może być kiepska wiadomość ale koło porusza się z zawrotną prędkością 26cm na sekundę. Jest zatem czas spokojnie podziwiać widoki. No chyba że masz lęk wysokości.

Widoczność na 40km!

Tak, Tak! W pogodny dzień przy dobrej przejrzystości powietrza widoczność siegą czterdziestu kilemtrów. Ponad można nawet zobaczyć zamek Windsor.

Spiderman na szczycie!

W 2004r. mężczyzna przebrany za spidermana wspiął się na szczyt London Eye i przebywał tam przez 18 godzin. Miał na celu zwrócenie uwagi na prawa ojców w UK!

Naśladowcy!

Od 2000r. kiedy to Millenium Wheel ruszyło po raz pierwszy w wielu miastach na świecie, Atlanta, Seatle, Las Vegas powstały podobne atrakcje wzorowane dokładnie na London Eye. Dokładna kopia znajduje się trzydzieści mil poza Londynem w windsorskim Lego landzie. Jako część wystawy Miniland można tam również zobaczyć pałac Buckingham, Most Millenium i pałac Westminster.

Więcej faktów o Londynie!

Podobało się? Masz ochote na więcej ciekawostek? Zapraszam do 50+ ciekawostek o Londynie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *